Nastavení štítků

Přiřazené štítky:
 
Přidat Tag:
Filtr:
 
vnitrni grafika - zaobleni
0 komentářů

Moje zkušenost s Amway a manipulací

Jak mě kamarádka přemluvila jít na meeting společnosti Amway.

Když mě kamarádka (jméno je nepodstatné, pro jednoduchost třeba Lenka) napsala, jestli bych neměl zájem o nějakou práci, tak sem se jí začal vyptávat o co jde, pro koho atd. Hned ze začátku mně přišlo divný, že toho moc říct nechtěla. Různě se vykrucovala a tvrdila, že neví pro koho, že nějací kamarádi atp. Čas plynul a nějak jsme to spolu neřešili. Pak mi jednou napsala, že jestli se o tom chci dozvědět víc, tak ať přijdu druhý den v 19:45 na Novodvorskou. Opět jsem se ji začal vyptávat a jediný, co jsem z ní dostal, bylo, ze je to nějaká reklamní komunikace, že v tom nějak možná je kasa.cz, viz úryvek diskuse pod článkem.

Nakonec jsem se přecijen nechal překecat, domluvil jsem si sraz a druhý den večer vyrazil s Lenkou na Novodvorskou. Myslel jsem si, že to bude práce pro nějakou firmu kamarádů Lenky. Vystoupili jsme a čekáme na zastávce na někoho, přišel asi za 10 minut, představil se jako Bob, seznámili jsme se s dalšíma 4 lidma na zastávce, kteří taky moc nevěděli, co bude, a vyrazili směr budova RWE. Bob nás zavedl dovnitř do sálů, kde jsme se posadili a čekali. Množství lidí ještě přišlo po nás. Celkem tam mohlo být tak 200 lidí, možná víc.

Přišel člověk s růžovou kravatou a já čekal, že nám řekne něco inteligentního. Brzo jsem pochopil, že ne. Nejdřív asi 10 minut dělal jenom kraviny a méně či více povedené vtipy. Pak začal vyprávět o tom, jak byl skejťák a jak začal s tímhle projektem a že se tím už 14 let živí. Pak nakreslil následující obrázek. Nejdříve nakreslil trojúhelník s ohněm a 3 podmínkama pro hoření. Potom druhý trojúhelník a do něj napsal „svoboda“, okolo 3 věci, které podle něj jsou potřeba, aby byl člověk svobodný. Začlo mi docházet, že ten člověk vepředu není tak blbej, a že ví co chce s těma lidma v sále udělat. Byl jsem ale zvědavej, co z něj vypadne dál.

Pokračoval na téma komerční využití internetu, manipulující kusy přednášky prokládal rádoby vtipnejma kecama o tom, jak když s tím začínal, nevěděl, co to je internet apod. Pak konečně řekl něco, co mi začlo trošku dávat smysl – „redukování obchodních řetězců“. Spotřebitel nakupuje prostřednictvím „internetového obchodního domu“ přímo u výrobce a neplatí drahý distribuční řetězec. Navíc, že každý může mít svoje „patro“ v tomto virtuálním obchodním domě a svůj prostor půjčovat dalším lidem, kteří opět můžou udělat to samý.

Opět začal vyprávět, tentokrát o tom, jak studoval na ekonomce a jak jim nějaký profesor vyprávěl hodinu o tom, jak všechny firmy používají PJL, ale nechtěl jim říct, co to je. Nám to prozradil hned, PJL jsou Peníze Jiných Lidí. (Samozřejmě jsem si říkal, že neobjevil nic novýho). Poté vyprávěl, že když začínal s tímhle projektem, tak neměl žadný peníze, a tak kupoval věci pro babičku a tetu a měl z toho provizi, protože to nakupoval levněji.

21% 10000
18% 7000
15% 4000
12% 2400
9% 1200
6% 600
3% 200

Pak nakreslil tabulku odměn, jmenoval všechny možný firmy, které ji používají. Pak vysvětlil, že ty čísla vpravo jsou body. A protože tenhle projekt je v různých zemích, tak se to přepočítává na body kvůli rozdílným měnám. U nás je jeden bod za 40Kč. Takže na to, aby člověk získal alespoň odměnu (provizi) 3%, tak musí udělat útratu za 200 bodů, tj. 8000 Kč. Klíčové je to, že do mého obratu se počítá i obrat těch lidí pode mnou. U nich se ale moje provize počítá jako rozdíl mezi mou provizí a jejich. Pokud bych tedy svůj obrat zakládal jen na obratu jednoho člověka tak oba sice budeme mít podle tabulky třeba 6%, ale já z toho nebudu mít nic.

To byl asi konec naprosto zmateného vysvětlování věci, kterou průměrný člověk zvládne vysvětlit za 10 minut. Během tohoto meetingu ještě mával Bleskem s fotkou Ronaldina, který nějak spolupracuje s Amway. Nebo když spočítal, že skoro bez práce se dá vydělat 2400 Kč měsíčně, tak lidem vnucoval, že je to určitě částka, která by se jim k jejich zaměstnání hodila. Rychle to vynásobil 12 a kecal něco o tom, že 28800 by se třeba na příští vánoce určitě hodilo, nebo holkám by se to hodilo na letní šatičky a botičky a tak podobně. Pak říkal, že mít stálý příjem je určitě dobrý, protože stačí, když se někdo špatně vyspí a služební auto nebo telefon druhý den nemáte. Za celou přednášku několikrát zdůrazňoval, že se nemáme pokoušet to nikomu vysvětlit, protože by to stejně nepochopili, a že je máme dovést na nějaký meeting.

Přednáška skončila a Lenka mi říkala, ať jdu ještě s nima pokecat na nedalekou benzínku. Cestou se nás Bob ptal, jestli máme nějaké dotazy. Tak se někteří noví ještě ptali. Došli sme na benzínku, sedli si ke stolu a vysvětlování a manipulování pokračovalo. Bob se vyptával lidí na práci, výši platu, na věci, na které potřebují peníze. Chtěl, aby si všichni ujasnili důvod, proč chtějí pracovat tímto způsobem. Potom na nás naléhali, abychom podepsali registraci, jejíž součástí je zaplacení zálohy 2768 Kč za materiály a ukázkové zboží (v případě nespokojenosti ji po půl roce vrátí). Pak nás přesvědčoval k zakoupení vstupenky za 300 Kč na další seminář, někteří si ji skutečně na místě zakoupili. Zeptal jsem se ho, jestli je o tom něco na netu, tak mi dal adresu (tam nám řekl nějaké univerzální heslo) a www.amway.cz, v tuto chvíli poprvé a naposled zaznělo, že jde o amway, ale řekl to jen v té adrese.

Pak se Bob začal věnovat ostatním a ke mně si přisedl nějaký kamarád Lenky. Ptal se mě, jestli nechci podepsat tu registraci, odmítl jsem s tím, že potřebuji nějaký čas si to rozmyslet. Tak mě začal nutit do napsání jmen svých přátel s kontakty, abych na začátek měl už nějaké lidi pod sebou. Říkal, že by je kontaktoval on a vysvětlil jim, o co jde. Na to jsem mu řekl, že nechci tahat svoje přátele do něčeho, když nevím ani o sobě, jestli do toho půjdu. On zase měl kecy, že to není zatahování atd. Nakonec se mě zeptal, jestli se můžeme někdy sejít na tu registraci a další věci, tlačil na mě, že nejlepší by bylo druhý den. Tak jsem mu řekl, že zítra rozhodně nemůžu, což sice nebyla pravda, ale chtěl jsem čas na rozmyšlenou. Chtěl hned nejbližší termín, říkal jsem mu, že možná v neděli (za tři dny) večer mám čas, tak na 50%. Řekl jsem si o jeho číslo a řekl mu, že mu napíšu, jestli mám čas. On se tvářil skoro dotčeně, že nemám čas dřív.

Rozloučili jsme se a já jel s Lenkou asi o půlnoci domů. Za tu cestu jsem si srovnal věci v hlavě a došlo mi, že tento způsob vydělávání je založen na obchodování s přáteli, někdy i obelhávání. Vydělávat na svých kamarádech rozhodně nechci. Obchodování mezi lidmi nikdy netvoří dobré přátele. Po příchodů domů jsem udělal přesně to, co nám říkali, že nemáme dělat, vysvětlil jsem to svému tátovi. Co myslíte, že jsem udělal ve škole? Z těch, kterým jsem vysvětloval tento způsob obchodování, to pochopili všichni docela rychle. Vždycky došli ke stejnému závěru jako já, obchodování s přáteli není nejlepší nápad, pokud mi na nich záleží.

Připojuji dva odkazy na dobré články.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki­/Amway

>Lenka: hele máš zítra čas od 20:00? kvuli tý práci >Lenka: jo jinak ahojky
>Já: no mozna…
>Já: joj ahoj
>Lenka: a myslíš že by si mohl být v 19:45 na Novodvorský?
>Já: hm mozna… kdyz mi nekdo rekne o jakou praci se jedna :-)
>Lenka: zjistila jsem že je to Marketing a ty to určo zvládneš tu práci
>Lenka: nebo spíš Marketingová kkomunikace za který jsou dobrý peníze
>Já: hm to znamena? pod marketingovou komunikaci si muzu predstavit skoro vsechno
>Já: hm a nevis nahodou pro jakou firmu?
>Lenka: jde o reklamní komunikaci to neni na 5 minut vysvětlování…
>Já: jj dobre…
>Lenka: pro nějakou jejich
>Lenka: prostě přijd a dozvíš se zbytek hmm
>Já: hm ok jasne…
>Já: ty tam budes?
>Lenka: jj
>Já: hm koukam na tu ulici… Co je to za zapadakov?? :D
>Lenka: to se ti zdá z tý mapy to že je sraz na zastávce novodvorská nic neznamená že je to v novodvorský
>Já: hm jasne… cesta pul hodiny… to neni tak zly
>Lenka: tak co přijdeš?
>Já: Hele ale jeste jedna vec mi vrta hlavou…
>Lenka: co nemám moc čas zítra píšu Maturit. okruhy
>Já: Pokud to je jak rikas nejaka reklamni komunikace tak v cem sem tak vyjimecnej ze si vybrali zrovna me
>Lenka: nepřemejšlej nad tim a přijd promin ale čas doopravdy tlačí
>Já: promin, ale tenhle zpusob nemam rad… nutis me do neceho ani nevim do ceho…
>Lenka: potřebuješ peníze??
>Já: asi tak jako kazdej, ale nejsem za ne ochotnej dat vic nez chci
>Lenka: dáš za to 2 hodiny deně
>Lenka: pokud budeš chtít je to práce z domova
>Já: hm zajimave… proc to nereknes rovnou? :-)
>Já: a idealne kdybys jeste vedela jmeno ty firmy a budu spokojenej a prijdu :-)
>Lenka: nevim je jich víc
>Lenka: jestli tě to zajímá tak přijd a jestli ne tak nechod ale nevíš o co přicházíš a už nikdy to nezjistíš
>Já: a nevis aspon jednu z nich? Prosim!
>==diskuse odvedena stranou===
>Já: Nevis prosim aspon jednu tu firmu??
>Lenka: Kasa
>Já: myslis >Lenka: myslím nejsem si s tím jistá přijd tam a vše zjistíš
>Já: hmmm
>Já: a nemas kontakt na nekoho kdo o tom vi vic?
>Lenka: všichni budou tam
>Já: hm jenze ja tam proste nepujdu kdyz o tom nic nevim
>Já: jako sorry tohle si fakt neziskalo moji duveru…
>Lenka: hele vydrž dam číslo jednomu klukovi a on ti zavolá
>Já: ok… fajn
>============­============
>Lenka: už ti volal??
>Já: nn
>Lenka: hmm tak pak dej vědět
>Já: jj ok
>Já: hele davala si mu 777*****76? Nemas na me furt to stary?
>Lenka: jj
>Lenka: hele já mizim sorry
>Já: hm tak jo… pak ti pisnu…zatim cus
>============­=============
>Já: hm tak porad nic… jen ze sem ti nezapomnel napsat
>Lenka: tak ti asi jediný zbejvá tam zajít
>Lenka: pokud chceš vědět o co jde
>Já: hmmm
>Já: to se mi moc nechce kdyz o tom nic nevim
>Lenka: dozvíš se to vše tam
>Lenka: chtěl by si měsíčně 5–8000?
>Já: podle toho za co
>Já: heled… rikala si teda ze by mi to zabralo 2 hodiny denne?
>Já: nevis na jak dlouho by to bylo? jako jestli na pul roku, rok?
>Lenka: tak dlouho jak by te to bavilo
>Já: jj a nevis prosim jak by to bylo s vikendama,praz­dninama nebo kdyz bych se musel ucit?
>Lenka: je to z domova
>Lenka: tohle všechno zjistíš tam
>Lenka: budeš se potřebovat učit budeš se učit
>Lenka: je to na tobě kdy a kde se tomu budeš věnovat
>Já: jj tak fajn…
>============­================
>Lenka: nevolal ti ještě že??
>Já: nn
>Lenka: už ti ani volat nebude
>Já: hmm ja uz du spat, takze byach ani nebyl nadsenej
>Já: Hele tak dobrou
>Lenka: jj čus
>============­================
>Lenka: jo a vem s
>Lenka: si sebou tužku a papír
>Já: sice nevim na co…ale budiz
>Lenka: na poznámky
>Já: hm ok…
>Lenka: ne tak nemusíš ale hodí se
>Já: jj dobre
>Lenka: veim i Jaru na večer
>Já: coze?
>Lenka: co cože
>Já: to nechapu…
>Já: jakyho jaru?
>Já: Jarmila nebo co?
>Lenka: jo toho
>Já: a jak ho asi mam prekeceat… ?? Myslim ze takhle to nepujde >Lenka: potřebuje prachy??
>Já: hele sorry my nejsme lidi co se nechaj uplatit… on kvuli penezum nepujde nekam dopr kdyz o tom nic nevi…
>Lenka: to se ptam tebe
>Já: Kdybych te neznla tak na to taky kaslu
>Lenka: je vydět že ti to prospějeje
>Já: co to meles?
>Lenka: nic zapomen na to
>======pak uz akorat domluveni srazu=====

Přidat příspěvek

Přidat příspěvek
Jméno:
E-mail:
Aktuální rok: (kontrola proti robotum)
Předmět:
Text zprávy:
Žádné příspěvky v diskusi
Všechna práva vyhrazena. © 2008-2010 František Vackář | Kontakt | Poslední změna 19.7.2010
Stránka vygenerována za 0.09s
Design a Programová část - František Vackář
2020-07-12 19:59:50